Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

czwartek, 7 marca 2013

MEDALIKI ODPUSTOWE A MEDALIKI Z ODPUSTEM
Medaliki odpustowe, to popularne medaliki kupowane na odpustach parafialnych. Są zazwyczaj małej wartości artystycznej, wykonywane często przez rzemieślników. Przedstawiają  przeważnie wizerunek czczony w lokalnej świątyni lub patrona parafii i noszą napis typu „pamiątka z odpustu w ...” Wyróżniają się wśród nich medaliki z sanktuariów, zwykle wybijane przez zakonników lub zamawiane w wytwórniach galanterii metalowej w większych ilościach. Ponieważ są sprzedawane nie tylko w dniu odpustu.
                              
Pamiątka z odpustu w Częstochowie XIX w. 

  Pamiątka z odpustu w Leżajsku XX w.
Medaliki z odpustem to medalik związany ze specjalnym dekretem papieskim. Papież z różnych okazji udzielał wiernym odpustów, co wiązało się z pewnymi określonymi czynnościami religijnymi. Zwykle z wzięciem udziału w uroczystości religijnej ( np. Koronacja obrazu), po uprzedniej spowiedzi, przyjęciem Eucharystii i odmówieniem wyznaczonej modlitwy. Na medaliku znajduje się stosowny napis. Np. „Za ucałowanie medalika ( za odmówienie modlitwy....) 100 (200, 500) dni odpustu”  

Medalik z odpustem z okazji rekoronacji obrazu MB Częstochowskiej

Za odmówienie Ojcze nasz i ucałowanie krzyża 100/200 dni odpustu, medalik Roku Jubileuszowego Leon XIII


Francuski medalik z odpustem dla konkretnego obrazu.
Il est accorde 1080 jours d'indulgence a tous les fideles qui reciteront un ave maria devant cette sainte image, co oznacza mniej więcej - Daję 1080 dni odpustu wszystkim wiernym, którzy odmawiają Zdrowaś Maryjo przed świętym obrazem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz