Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

wtorek, 26 marca 2013

POLSCY ŚWIĘCI - 4B. KAROLINA KÓZKÓWNA
Karolina Kózkówna (1898-1914). Pochodziła z pobożnej chłopskiej rodziny. Już  za życia w swojej parafii uważana była za najpobożniejszą dziewczynę, prawdziwego anioła. Angażowała się w sprawy parafii, pomagała przygotowywać dzieci do I Komunii. Na początku I Wojny Światowej została zamordowana przez rosyjskiego żołnierza. Beatyfikowana w 1987 r. przez Jana Pawła II, jest patronką Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM) oraz Ruchu Czystych Serc.


Srebrny medalik beatyfikacyjny

ŚW. KAZIMIERZ KRÓLEWICZ


Ze św. Stanisławem biskupem, XVII w.
Syn Kazimierza Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, królewicz, następca tronu, namiestnik królestwa. Żył w latach 1458-84. Niedoszły król Węgier. Wsławił się wielką pobożnością i sprawiedliwością. Zmarł na gruźlicę. Jego relikwie spoczywają w katedrze wileńskiej i na Malcie. Kanonizowany w 1604 r. Patron Litwy i Zakonu Kawalerów Maltańskich.
Św. Kazimierz Patron Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego

ŚW. KINGA

Medalik kanonizacyjny
Córka króla Węgier Beli IV , Kunegunda zwana Kingą 1234-1292. Wydana za mąż za księcia Bolesława Wstydliwego w posagu wniosła kopalnię soli. Do nowej ojczyzny przywiozła też górników solnych zwanych gwarkami. Piękna legenda mówi o tym, że w posażnej kopalni, do sztolni, wrzuciła pierścień, a kiedy z jej polecenia zaczęto wydobywać sól w Wieliczce w pierwszej bryle odnaleziono pierścień. Po śmierci męża założyła w Starym Sączu klasztor klarysek, gdzie osiadła. Beatyfikowana w 1690 r. ponad trzysta lat czekała na kanonizację. Dokonał tego Jan Paweł II podczas pielgrzymki w 1999 r.


ŚW. MAKSYMILIAN MARIA KOLBE


Św. Maksymilian Maria - Rajmund Kolbe (1894- 1941) Kiedy miał 12 lat, objawiła mu się Matka Boża, trzymająca w rękach dwie korony: białą i czerwoną. Zapytała, czy je chce otrzymać, wyjaśniając , że korona biała oznacza czystość, a czerwona męczeństwo. Odpowiedział:„Chcę”. Wstąpił do zakonu franciszkanów. Był wielkim czcicielem Niepokalanej, założył Milicję Niepokalanej - Militia Immaculatae. Postanowił zdobywać świat dla Niepokalanej przez modlitwę i Cudowny Medalik. Wraz z kilkoma braćmi zakłada Niepokalanów i zaczyna  wydawać pismo "Rycerz Niepokalanej". Rozszerza kult Niepokalanej w Japonii.  Po wybuchu wojny hitlerowcy rozpoczynają prześladowania duchownych katolickich. Wielu z nich trafia do obozów śmierci, także o. Maksymilian. W Oświęcimiu oddaje życie za współwięźnia – Franciszka Gajowniczka. Skazanego na bunkier głodowy, 14 sierpnia 1941 r. w Wigilię Wniebowzięcia - w dwa tygodnie po zamknięciu -. niemiecki oprawca dobija  zastrzykiem z kwasu karbolowego... Umarł w przeddzień święta swej Królowej.  W 1971 r. został beatyfikowany przez papieża Pawła VI, a w 1982 r. zaliczony przez papieża Jana Pawła II w poczet świętych, jako męczennik. W ikonografii występuje we franciszkańskim habicie lub obozowym pasiaku, z naszywką obozowego numeru P 16670 i z dwiema koronami lub wieńcami z białych i czerwonych róż. Medaliki wybito z okazji zarówno beatyfikacji jak i kanonizacji.


Medaliki  beatyfikacyjne

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz