Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

środa, 27 marca 2013

POLSCY ŚWIĘCI - 5ŚW. STANISŁAW ZE SZCZEPANOWA
Stanisław ze Szczepanowa 1030-1079. Biskup krakowski, męczennik. Popadł w konflikt z królem Bolesławem Śmiałym, został zamordowany przez królewskich siepaczy podczas odprawiania mszy w kościele na Skałce.  Przedstawiany w szatach biskupich z Piotrowinem, którego wskrzesił, aby mógł świadczyć przed sądem. Kanonizowany w 1253 r. Jeden z głównych patronów Polski. Relikwie znajdują się na Wawelu.


Medalik z 1879 r. (Rewoliński 1049)


ŚW. STANISŁAW KOSTKA


XVIII w.
Stanisław Kostka (1550-68), był synem kasztelana zakroczymskiego. Przeznaczony przez ojca do służby publicznej kształcił się u jezuitów. Miał szczególne nabożeństwo do Najświętszego Sakramentu i do Matki Bożej. Kiedy ojciec nie wyraził zgody na wstąpienie do klasztoru uciekł z domu i na piechotę dotarł do Rzymu. Wstąpił do jezuitów, ale wkrótce zachorował na malarię i zmarł 15 sierpnia 1568 r. Beatyfikowany w 1670 , a kanonizowany w 1726 r. Przedstawiany jest w stroju jezuickim z kosturem , czasem z aniołem podającym mu Komunię św. lub z Maryją i Dzieciątkiem Jezus. Jest patronem dzieci i młodzieży.


 XVIII w., brąz


 Koniec XIX w., mosiądz


 Aluminium, I  połowa XX w


 Aluminium, 1926 r. Z okazji przeniesienia relikwii do Rostkowa. (Miejsce urodzenia)


ŚW. SZYMON Z LIPNICY
Żył w latach 1435-1482. Kapłan w zakonie bernardynów w Krakowie. Wielki kaznodzieja. Zmarł na cholerę opiekując się chorymi podczas zarazy, po jego śmierci zanotowano 370 cudownych uzdrowień za jego wstawiennictwem. Beatyfikowany w 1685 r., kanonizowany dopiero w 2007 .

 Medalik z okazji 400lecia śmierci .

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz