Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

niedziela, 24 marca 2013

POLSCY ŚWIĘCI - 3
B. JAN BEYZYM 
Błogosławiony Jan Beyzym (1850-1912). Polski jezuita, misjonarz na Madagaskarze, opiekun trędowatych. Beatyfikowany w 2002 r. przez Jana Pawła II. Na pamiątkę beatyfikacji wybito medal okolicznościowy oraz medalik. Awers medalika przedstawia Błogosławionego  i napis BŁOGOSŁAWIONY JAN BEYZYM 1830-1912, zaś na rewersie widnieje twarz Chrystusa z kamiennej rzeźby znajdującej się na wieży Bazyliki Serca Jezusa w Krakowie. Wokół głowy Zbawiciela widnieje napis DROGA-PRAWDA-ŻYCIE. Autorem projektu jest profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych Jerzy Nowakowski. Medalik  wykonano ze srebra. 


2002 r. , srebro. (za www.jezuici.pl)


ŚW. JAN KANTY


Początek XX w.
Jan z Kęt ( Jan Wacięga) 1390- 1473. Profesor Akademii Krakowskiej, kanonik olkuski, kaznodzieja, wizjoner. Beatyfikowany w 1680,  a kanonizowany w 1767 r. Przedstawiany w todze, birecie, z księgą i  lilią w ręku. Patron profesorów i studentów.

B. JERZY POPIEŁUSZKO
Jerzy Popiełuszko,  1947-1984. Ksiądz katolicki, kapłan „Solidarności”, prześladowany, a następnie porwany i zamordowany przez esbeków.
Od dnia odnalezienia zwłok otoczony kultem jako męczennik za wiarę. Wyrazem tego kultu były między innymi medaliki, które ukazały się zaraz po śmierci  księdza, produkowane i rozpowszechniane nielegalnie. Beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. Medali beatyfikacyjny wyemitowany na zamówienie tygodnika katolickiego „Niedziela”.


 Medalik metalowy,  sygnowany, lata osiemdziesiąte XX w.


Na metalowej podkładce zdjęcie na kliszy(pozytyw) lata 80te XX w.


 2010 r., aluminium.  Medalik beatyfikacyjny.


ŚW. JOZAFAT KUNCEWICZ


Medalik beatyfikacyjny (zdj. z netu)
Jan Kuncewicz urodził się we Włodzimierzu na Wołyniu w 1580 r. w rodzinie szlacheckiej, wyznania prawosławnego. W 1604 przyjął Unię i wstąpił do zakonu Bazylianów w Wilnie. W 1617 został unickim biskupem Połocka. Zginął zamordowany przez prawosławnych w 1623 r.  Beatyfikowany w 1643 r., kanonizowany w 1867.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz