Będzie mi miło, jeśli zechcecie skomentować wpis i podzielić się refleksją na jego temat.
Oczywiście komentarze proszę umieszczać pod aktualnym postem. Nie zobaczę komentarza umieszczonego pod postem z przed kilku lat, a nawet miesięcy. :)

niedziela, 3 marca 2013

MEDALIKI ŚWIĘTYCH 1

ŚW. AGATA

Święta Agata (235-251) pochodziła ze znakomitego rodu, z Katanii na Sycylii. Jej imię z greckiego oznacza "dobra”. Męczennica za wiarę, torturowana i rzucona na rozpalone węgle, w ten sposób poniosła śmierć  w roku 251, za panowania rzymskiego cesarza Decjusza ( mając zaledwie 16 lat).  W średniowieczu uznawano św. Agatę za patronkę chroniącą od ognia i wybuchu wulkanu. Za swoją patronkę uważali ją także rzemieślnicy trudniący się sztuką ludwisarską (odlewali dzwony, lufy działowe, posągi, świeczniki). W ikonografii przedstawiana jest z palmą (męczeństwo) , wulkanem, narzędziami tortur.
 Święta Agato, módl się za nami, miedź srebrzona, XVII/XVIII wŚw. Agato módl się za nami, srebro, XIX/XXw.

ŚW. AGNIESZKA


Aluminium, początek XX w.

Agnieszka Rzymianka 291-304. Córka bogatych Rzymian, chrześcijan. Śliczna dzieweczka spodobała się synowi prefekta Rzymu Symfoniusza, tak bardzo, że zapragnął się z nią ożenić. Agnieszka jednak od dzieciństwa ofiarowała się Bogu. Na propozycję małżeństwa odpowiedziała, że jest zaręczona z innym, bogatszym młodzieńcem. Wkrótce wyśledzono jednak, że jest chrześcijanką. Została aresztowana, nie wyrzekła się jednak wiary i została skazana na śmierć na stosie. Ogień jednak nie chciał się palić, zginęła od ciosu mieczem. Jej kult rozwinął się, gdy za przyczyną modlitwy na jej grobie wyzdrowiała Konstancja , córka Konstantyna Wielkiego, który rozkazał nad jej grobem wznieść kościół. Przedstawiana jest z barankiem na ręku, co ma podwójny wydźwięk : agnus – baranek i Baranek – Jezus oblubieniec, z palmą męczeństwa lub w podwójnej koronie jako dziewica i męczennica.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz